Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană „LA CASA TUDORII” – ediția a XI-a

0

Păstrarea tradițiilor din strămoși și menținerea acestora vii pentru generațiile următoare rămân modalități esențiale de ancorare în memoria colectivă a valorilor perene care determină dezvoltarea firească a oricărei societăți.
Pe acest traiect, de conservare în conștiința publică a ceea ce are mai frumos spațiul ialomițean, se înscrie Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană „LA CASA TUDORII”, ajuns în acest an la ediția a XI-a și care va avea loc în perioada 13 – 15 octombrie, la Baza de Cercetare și Expunere Muzeală „Orașul de Floci”, comuna Giurgeni.
Eveniment de tradiție în Câmpia Bărăganului, festivalul este organizat de Consiliul Județean Ialomița și Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu instituțiile județene de cultură aflate sub autoritatea Consiliului Județean Ialomița – Biblioteca Județeană „Ștefan Bănulescu” Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și Centrul Cultural „Ionel Perlea” Ialomița, alături de autorități ale administrației publice locale și diferite entități ale societății civile.
Manifestarea debutează la Slobozia, în după-amiaza zilei de vineri, 13 octombrie, cu Parada Festivalului, urmând ca sâmbătă, 14 octombrie, și duminică, 15 octombrie, la Baza de Cercetare și Expunere Muzeală „Orașul de Floci”, să aibă loc o gamă largă de manifestări cultural-artistice și culinare – lansări de carte, expoziții tematice, reconstituiri de lupte medievale, expuneri cu tematică istorică etc. – și, bineînțeles, așa cum stă bine la zi de sărbătoare, momente pline de farmecul folclorului românesc! Invitații speciali ai acestei ediții, pentru cele două zile de la „Orașul de Floci” sunt Carmen Chindriş & Taraful Rutenilor și Damian Drăghici & Brothers.
Mai multe detalii, formularele de înscriere la concurs și regulamentul de desfășurare sunt disponibile la adresa web: mjialomita.ro/la-casa-tudorii-2023/.
Formularele de participare vor fi trimise, electronic, la adresa de email a Muzeului Județean Ialomița – ????????????????????????????????????????@????????????????????.????????????.

PROGRAM

VINERI – 13 octombrie
Slobozia

17:30 – 20:00 Parada Festivalului
 17:30 Plecare din zona Stadionului 1 Mai;
 18:00 Palatul Administrativ – comunicări oficiale, prezentarea asociaţiilor participante, anunţarea programului festivalului şi a locaţiilor de plecare şi sosirea a autobuzelor;
 Ordinul Solomonarilor cu spectacol de animaţie cu foc;
 Retragerea cu torţe pe traseul: Muzeul Naţional al Agriculturii / Zona Gării / Bd. Unirii / Casa de Cultură a Sindicatelor / Bd. Chimiei / Consiliul Judeţean lalomiţa.

SÂMBĂTĂ – 14 octombrie
Baza de Cercetare și Expunere Muzeală „Oraşul de Floci” Giurgeni

11:00 – 11:30 Deschiderea oficială a festivalului cu parada războinicilor
 Prezentarea organizatorilor și a participanţilor;
 Prezentarea programului.

11:30 – 16:00 Activităţi culturale, spectacole tematice, expoziţii

11:30 – 12:00 Muzeul Judeţean Ialomiţa
 Lansarea carte „La Casa Tudorii 10 ani. Istorie și tradiție culinară ialomițeană- autor Ilie Cioacă.

11:30 – 13:00 Muzeul Naţional al Agriculturii
 „ Povestea ţestului” – expoziţie pavilionară şi demonstraţii de copt pâine la ţest;
 „Din bucătăria de ieri si de azi” – expoziţie tematică;
 „Cununi de seceriș” – atelier de împletit;
 Atelier de olărit.

12:00 – 12:30 Centrul Cultural „Ionel Perlea”
 „ lonel Perlea – de la viaţa la ţară, la Scala din Milano” – (scenete, teatru de copii).

12:30 – 14:30 Biblioteca Judeţeană „Ştefan Bănulescu” lalomiţa
 Lansare carte: „Dicţionarul personalităţilor ialomiţene”;
 Ateliere de lucru-hârtie de mână şi ţesut papură – susţinute de Asociaţia „Moara de Hărtie”, Comana.

14:00 – 15:00 Centrul de Instruire şi Consultanţă LABOR în parteneriat cu
Muzeul Judeţean lalomiţa
 Program cultural „Romii de stepă – o poveste despre trecut şi drumul către modernitate” – expoziţie tematică;
 Lansare carte cu reţete culinare ale romilor;
 Preparate culinare rome.

14:30 – 16:00 Prezentarea echipamentelor cavalerilor, luptătorilor creştini şi otomani şi lupta de la Călugăreni a domnitorului Mihai Viteazul.

16:00 – 19:00 Spectacol artistic
 Formaţia de dansuri populare copii Giurgeni
 Grup instrumental mandoline Giurgeni
 Ansamblul folcloric „ Doina Bărăganului – junior”
 Ansamblul folcloric „Doina Bărăganului”:
Recital: Nicoleta Rădinciuc, lonuţ Cocoş, Nicole Dumitraşcu, Daniel Trifu;
Suite de jocuri din Muntenia, Oltenia, Dobrogea şi Moldova;
 CARMEN CHINDRIŞ & TARAFUL RUTENILOR.

19:00 – 19:30 Ordinul Solomonarilor cu spectacol de animaţie cu foc.


DUMINICĂ – 15 octombrie
Baza de Cercetare și Expunere Muzeală „Oraşul de Floci” Giurgeni

09:00 – 11:00 Primirea concurenţilor şi amenajarea standurilor.

11:00 – 13:00 Jurizarea produselor culinare din concurs;
 Lansare carte „Zămuri – supe, tocăniţe si delicatese – reţete ardeleneşti din bătrâni”, autor: Mircea Groza, preşedintele juriului.


12:30 – 13:30 Centrul Cultural “Ionel Perlea” Ialomiţa
Lansări de carte:
 „Transhumanţa bârsană,” – capete de istorie – mocani în zodia Bărăganului, secolele XIV-XI X, de Răzvan Ciucă şi lonela Bran;
 „Poftiţi la masa strămoşilor: bucate româneşti şi povesti despre români!” (volum editat sub egida Asociaţiei Regatul Sânzienelor, coordonatori Dumitru şi Elena Parasca)

12:30 – 13:30 Muzeul Naţional al Agriculturii
 „ Povestea ţestului” expoziţie pavilionară şi demonstraţii de copt pâine la ţest;
 „Din bucătăria de ieri şi de azi” – expoziţie tematică;
 „Cununi de seceri” – atelier de împletit;
 Atelier de olărit.

13:30 – 14:45 Atacarea garnizoanelor otomane de la Giurgiu de către oastea lui Mihai Viteazul

14:45 – 15:30 FESTIVITATEA DE PREMIERE

15:30 – 19:00 Spectacol artistic
 Formaţiile de dansuri fete „Florile Bărăganului” Făcăeni
 şi „Fuiorul” M. Kogălniceanu;
 Grupurile vocale bărbăteşti „Colinda” Jilavele
 şi „ Doruri Ciulniţene” Ciulniţa;
 Ansamblul folcloric „Cununa Bărăganului” Săveni;
 Ansamblul folcloric „Mioriţa” – Casa de Cultură „Luceafărul” , Ţăndărei;
 DAMIAN DRĂGHICI & BROTHERS.

19:00 – 19:30 Ordinul Solomonarilor cu spectacol de animaţie cu foc.

 

Lăsați un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.