Medicii intră în grevă japoneză

0

drtyghgfhm

Medicii ialomiţeni sunt invitaţi să se alăture protestelor din sănătate. Noua conducere a Colegiului Medicilor anunţă că susţine mişcările de protest iniţiate la nivel naţional de Federaţia Sindicală Hipocrat, Sindicatul Promedica şi Camera Federativă a Sindicatelor Medicilor din România, începând de luni, 21 martie.
Printr-un comunicat de presă, dr. Dan Octavian Alexandrescu precizează că forul judeţean se alătură acestui demers pentru că „activitatea medicală este grav afectată de lipsa de personal, nerespectarea legislaţiei europene de muncă privind timpul de lucru, precum şi de inechitatea şi cuantumul scăzut al veniturilor din sănătate”.
Luni, medicii ialomiţeni sunt rugaţi să poarte banderole albe, semnul distinctiv de grevă japoneză, fără a întrerupe însă lucrul. La proteste s-au alăturat şi Alianţa Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Sanitar, Societatea Naţională de Medicină de Familie şi Federaţia Patronatelor Medicilor de Familie.

Lăsați un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.