Nicu Ceaușescu președinte!

0

guyguygO chestiune mă enervează în ultima vreme la postacii de dreapta: ochelarii de cal. Orbirea provocată de lipsa de informare precum și lipsa de interes pentru așa ceva – preferând, dânșii, să mestece hrana ideologică servită de alții. Să disecăm, bibicilor, cu creionul pe hârtie:

  • guvernul Petre Roman – ianuarie 1990 – octombrie 1991 = 22 luni;
  • guvernul Theodor Stolojan – octombrie 1991 – noiembrie 1992 = 13 luni;
  • guvernul Nicolae Văcăroiu – noiembrie 1992 – decembrie 1996 = 48 luni;
  • guvernul Victor Ciorbea (fie-i numele uitat!) – decembrie 1996 – aprilie 1998 = 16 luni;
  • guvernul Radu Vasile – aprilie 1998 – decembrie 1999 = 20 luni;
  • guvernul Mugur Isărescu – decembrie 1999 – decembrie 2000 = 12 luni;
  • guvernul Adrian Năstase – decembrie 2000 – decembrie 2004 = 48 luni;
  • guvernul Călin Popescu Tăriceanu – decembrie 2004 – decembrie 2008 = 48 luni;
  • guvernul Emil Boc – decembrie 2008 – februarie 2012 = 38 luni;
  • guvernul Mihai Radu Ungureanu – februarie 2012 – mai 2012 = 3 luni;
  • guvernul Victor Ponta 1 – mai 2012 – februarie 2014 = 21 luni (ciudat, mie mi s-a părut un secol!);
  • guvernul Victor Ponta 2 – martie 2014 – noiembrie 2015 = 20 luni (aha, acum se explică…);
  • guvernul Dacian Cioloș – decembrie 2015 – martie 2016.

Să adunăm, stânga 138 luni, dreapta 125 luni, tehnocrații – 18 luni, struțocămila stânga-dreapta numită USL – 21 luni. Și dacă-i contorizăm pe tehnocrații Stolojan, Isărescu și Cioloș la dreapta (să nu-mi spuneți că vreunul dintre guvernele ăstora a fost/este de stânga!), o să ne dea 138 LUNI STÂNGA versus 143 LUNI DREAPTA LA PUTERE. CAPISCI?

Lăsați un mesaj