PSD Ialomiţa are majoritatea în Consiliul Judeţean

1

Doar trei dintre cele şapte partide câte au candidat pentru Consiliul Judeţean au reuşit în Ialomiţa să acceadă în structura de conducere a judeţului. Din cele 31 de locuri în Consiliul Judeţean, PSD a obţinut 18, PNL – 10, iar ALDE – 3.
În aceste condiţii, există două variante de lucru, ambele cu PSD la putere şi PNL în opoziţie. Singura variabilă vine din partea ALDE, care, dacă se aliază cu PSD va asigura majoritatea de două treimi în Consiliul Judeţean, iar dacă intră în opoziţie alături de PNL s-ar putea opune proiectelor pentru adoptarea cărora este nevoie de mai mult decât majoritatea simplă de 50% plus 1.
Conform voturilor exprimate în judeţ, PSD a obţinut 50,36% din opţiunile electoratului, PNL 29,12%, iar ALDE 8,02%. Diferenţa 12,5 procente au însumat-o voturile obţinute de Partidul Ialomiţenilor, UNPR, PMP şi Partida Romilor PRO Europa, formaţiuni care nu au reuşit să obţină niciun loc în Consiliul Judeţean Ialomiţa.

PSD – 59160 voturi – 50,36%

PNL – 34213 voturi – 29,12%

ALDE – 9425 voturi – 8,02%

Partidul Ialomițenilor – 5081 voturi – 4,42%

UNPR – 4278 voturi – 3,74%

PMP – 3228 voturi – 2,73%

Partida Romilor “PRO-EUROPA” – 2086 voturi – 1,81%

LISTA CANDIDAȚILOR CĂRORA LI S-AU ATRIBUIT MANDATE:

Partidul Social Democrat

  1. Moraru Victor*
  2. Mocioniu Adrian Nicolae*
  3. Gafițoi Sorin*
  4. Cazan Liviu Aurelian
  5. Grigore Emil Cătălin
  6. Crunțeanu Daniel Eugeniu
  7. Bănescu Viorel Vivari
  8. Nedu Marin
  9. Chidu Tudorița
  10. Nica Viorel
  11. Herea Gheorghe
  12. Gore Mihai
  13. Maftei Gică
  14. Tanasă Gheorghe
  15. Matache Anton
  16. Ianc Ion Octavian
  17. Mitran Elena
  18. Oancea Stela

* Candidații au fost validați și ca primari.

Supleanți:

  1. Rădulescu Ciprian Viorel
  2. Prepeliță Constantin
  3. Trifan Luminița

Partidul Național Liberal

  1. Gheorghe Tinel
  2. Catrinoiu Gheorghe
  3. Tocileanu Eugen*
  4. Ion Mihai*
  5. Cristea Nicu*
  6. Ghiță Mihai*
  7. Popa Daniel*
  8. Barcari Rodica Luminița
  9. Fuerea Sorin
  10. Vasilescu Constantina

* Candidații au fost validați și ca primari.

Supleanți:

  1. Cristea Valentin Marius
  2. Stoian Dorin Cătălin
  3. Manea Gigi
  4. Răceanu Gabriel
  5. Constantin Gheorghe

Alianța Liberalilor și Democraților

  1. Ionescu Aurelian
  2. Gheorghe Stelică*
  3. Nunu Ion

* Candidatul a fost validat și ca primar.

Supleant:

  1. Gae Ionel

1 comentariu

Lăsați un mesaj