Slobozia – Cupa Ion Vlaicu la şah

0

11713827_1623096547965910_4564847173009619918_o

Copii, tineri, adulţi şi veterani au participat vineri, sâmbătă şi duminică la concursul de şah dedicat lui Ion Vlaicu, profesorul de istorie pasionat de sportul minţii. Cupa a fost adjudecată de Dan Ionescu, iar ambiţiile participanţilor au fost la cote înalte:
audio Sah in Parc
3 remize a înregistrat a doua ediţie a cupei Ion Vlaicu la şah, iniţiată de Asociaţia A-Z Men Sana Expert în memoria profesorului de istorie pasionat de sportul minţii.
Concursul s-a organizat pe 3 categorii de vârstă, iar cea mai disputată a fost la 12-14 ani. Ambiţiile concurenţilor reiterează spiritul dascălului Ion Vlaicu, apreciat şi contestat deopotrivă de foştii companioni.
Cupa a fost adjudecată de Dan Ionescu, în vârstă de 13 ani, care a făcut remiză cu Răzvan Niculae Sandu, câştigătorul grupei de peste 18 ani şi l-a învins pe Alex Negru, învingător la 5-12 ani.
Competiţia s-a jucat cu piese mari, de grădină, a reunit 16 concurenţi cu vârste între 7 şi 78 de ani, iar printre laureaţi s-au mai numărat Ionuţ Chesaru, cel mai mic participant şi Toader Politic, cel mai vârstnic competitor.