A şasea victorie pentru CSM Slobozia în Liga I

0

FLR_7371

Handbalistele Unirii Slobozia au făcut în etapa a nouăsprezecea a Ligii Naţionale de handbal un pas care s-ar putea dovedi hotărâtor în evitarea play-out-ului actualei ediţii de campionat.
Sâmbătă, elevele antrenorului Liviu Paraschiv au câştigat meciul disputat la Cluj cu Universitatea, scor 31-33, la pauză 16-17, după ce în două rânduri scorul a fost egal la 15 şi la 16.
Soarta celei de-a şasea victorii stagionale, a doua obţinută în deplasare, a fost decisă în prima jumătate a reprizei secunde când fetele noastre au înscris de 8 ori, în timp ce gazdele, antrenate de Carmen Amariei, au punctat doar de 3 ori.
Principalele artizane ale victoriei au fost Dăscălete, Moroianu şi Nica, toate trei cu câte 7 reuşite, dublate de Drăguţ, Carabulea şi Băcăoanu cu câte două, Pavăl şi Urse cu câte un gol.
În urma victoriei de la Cluj, CSM Slobozia ocupă locul al unsprezecelea în clasamentul Ligii, cu 18 puncte, la egalitate cu Deva, şi urmează să joace în etapa cu numărul 20 acasă cu SCM Craiova.