Am pierdut o lupta, dar aventura europeană a Unirii continuă

1

Două victorii, două egaluri şi două înfrângeri – acesta este bilanţul campioanei României la fotbal, Unirea Urziceni la prima prezenţă în Liga Campionilor. Unirea a înscris de opt ori şi a primit tot atâtea goluri. Singura partidă în care elevii lui Dan Petrescu nu au reuşit să puncteze a fost cea de la debutul în ligă, pierdută la Sevilla cu 2-0. Tot la două goluri diferenţă în favoarea adversarilor s-a încheiat şi ultima partidă din faza grupelor, după ce aseară Marica, Trasch şi Pogrebnyak le-au înscris fotbaliştilor noştri trei goluri, în doar şase minute, iar Semedo a redus din diferenţă în debutul reprizei a doua.

Aventura europeană a Unirii Urziceni continuă în Europa League, tragerea la sorţi a şaisprezecimilor şi optimilor de finală  ale competiţiei urmând să aibă loc vineri, 18 decembrie de la ora 14,00 ora României, la Nyon. Meciurile tur ale şaisprezecimilor sunt programate pe 18 februarie, iar returul o săptămână mai târziu, în timp ce optimile se vor juca pe 11, respectiv 18 martie.