CSM Unirea Slobozia – CSU Neptun Constanţa: 22-20

0

csm unirea slobozia

Handbalistele Unirii Slobozia au debutat cu dreptul ieri în noul an competiţional, după ce în prima etapă a returului au trecut pe teren propriu de liderul Diviziei A, CSU Neptun Constanţa.
Derby-ul rundei a consemnat şi prima înfrângere a constănţencelor şi a reconfirmat forma bună a fetelor antrenate de Liviu Paraschiv.
Unirea a intrat cu avantaj la cabine, scor 12-9, iar în minutul 41 scorul a redevenit egal, 15-15. Mai mult decât atât, opt minute mai târziu, CSU Neptun părea să se desprindă în câştigătoare după avansul de două goluri luat pe fondul relaxării handbalistelor legitimate la CSM Slobozia. Paradele portăriţei Andreea Nica şi numeroasele greşeli individuale au făcut ca finalul de meci să dea spectatorilor mari emoţii.
Principalele marcatoare ale Unirii au fost Alexandra Băeşu cu şase reuşite şi Irina Simion cu patru.
În urma victoriei obţinute ieri, Unirea s-a apropiat la un singur punct de lider şi ar putea prelua conducerea în clasamentul seriei A dacă învinge în meciul următor la Buzău, iar CSU Neptun face pasul greşit în meciul de acasă cu Activ Plopeni.