Extremă urgenţă pentru cererile unice de plată

0

APIA

Şefii Centrelor judeţene APIA au fost somaţi să înceapă înregistrarea cererilor unice de plată pentru subvenţiile acordate fermierilor, astfel încât până la 15 iunie acestea să fie centralizate în sistemul informatic.
Urgenţa elimină campania de informare la nivelul Primăriilor, dar o simulare de completare a documentelor arată că durata scrierii acestora variază între 15 şi 50 de minute, în funcţie de suprafeţele de teren deţinute de fermieri.
În Ialomiţa sunt înregistraţi 9.751 de fermieri care exploatează 346.000 ha, iar 75% din această suprafaţă, adică 280.000 ha, este lucrată de 700 mari agricultori. Diferenţa de teren se împarte la 9.000 de mici fermieri, cu o medie de 7 hectare de persoană.
Clementina Tudor, www.radiocampus.ro

Lăsați un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.