Handbalistele Unirii Slobozia păstrează prima poziţie în clasamentul seriei A

1

handbal

Handbalistele Unirii Slobozia păstrează prima poziţie în clasamentul seriei A după ce sâmbătă au remizat 29-29 în deplasarea făcută pe terenul Şcolii Sportive 181 din Bucureşti, principala urmăritoare a fetelor antrenate de Liviu Paraschiv.
Partida a stat sub semnul echilibrului, lucru demonstrat şi de rezultatul la pauză, când tabela arăta 13-13. Adevărat e şi că fetele noastre ar fi putut tranşa meciul în favoarea lor cu un plus de atenţie în defensivă, după ce în minutul 23 se desprinseseră la trei goluri, 12-9.
Principala marcatoare a Unirii a fost, în meciul de la Bucureşti, Andreea Dospin, autoare a 14 goluri, în timp ce la gazde s-a remarcat Maria Gavrilă cu 11 reuşite. Mihaela Stănciulescu şi Cristina Nica au punctat de câte 4 ori pentru Unirea, iar Jeni Drăgan, Irina Simion şi Ramona Urse de câte două. Alina Moroianu a reuşit un singur gol în poarta bucureştencelor, dar promite revanşa în meciul de acasă contra Dunării Giurgiu, programat sâmbătă în cadrul etapei a şaptea.