Mai sus de locul doi

0

Unirea Urziceni a terminat turul de campionat pe locul doi, cu 34 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj şi Steaua Bucureşti. În ultima etapă a turului, echipa din Urziceni a trecut, pe teren propriu, de Politehnica Iaşi, cu scorul de 2-0.

Brandan, cu un golazzo în minutul 65 şi Semedo în minutul 84 cu un lob peste Brăneţ, au parafat o victorie care nu a stat nici o secundă sub semnul îndoielii, deşi adversarii s-au dovedit şi aseară extrem de greu de depăşit.

Varga a bifat din nou doar ultimul sfert de oră pentru echipa campioană, semn că relaţiile cu Dan Petrescu rămân glaciale, iar despărţirea în pauza de iarnă, iminentă.

Campionii vor ierna la căldură, pe locul doi în clasamentul Ligii 1 şi nu mai au de trecut până la sfârşitul anului, decât prin emoţiile tragerilor la sorţi pentru următoarele două faze ale Europa League.