Primarul Gabi Ionaşcu primul pe listă

31

Primarul Gabi Ionaşcu va fi primul pe lista Uniunii Social Liberale în sondajele de testare a candidaţilor pentru municipiul reşedinţă de judeţ.
Singurul criteriu de promovare a unui candidat din partea alianţei rămâne notorietatea competitorului politic.
Preşedintele PSD Ialomiţa, Silvian Ciupercă, a declarat pentru Radio Campus că primarul Gabi Ionscu este susţinut de PSD şi va fi primul care va intra în cercetarea sociologică.
Sondaje privind încrederea electoratului se vor face şi pentru desemnarea candidatului comun la conducerea Consiliului Judeţean.
Clementina Tudor, www.radiocampus.ro

31 comentarii

 1. Cred ca Ionascu nu mai are nici o sansa !Mai bine si_ar gasi o varianta onorabila de a parasi primaria .Intr_o confruntare directa ,voi pe cine ati alege dintre Ionascu si Martin ?

 2. Ideea asta cu sondajele este buna. Popularitatea unui om inseamna de multe ori ca este bun la ceva, inseamna ca a avut o cariera publica respectata.
  Te pomenesti ca in curand vor face si alegeri interne partidele astea. Nu ar fi rau deloc…

 3. Daca Slobozia il voteaza iar pe omul asta nici nu merita ceva mai bun. Parerea mea. Asta nu inseamna ca altii ar fi mai buni. E vorba de vechea dilema a romanului: ii votam tot pe aia care au furat “destul” sau pe astia noi cu foamea-n gat?

 4. Vechea dilema a romanului nu mai trebuie sa ne faca sa fim resemnati. Trebuie neaparat sa abordam altfel problema, adica ceva de genul “ii schimbam pana apare unul care convine comunitatii”. In conditiile de azi, cand oamenii politici sunt toti varza (putin spus), toti pusi pe capatuiala, multi inculti, multi manifestandu-se in folosul unor interese de grup, singura solutie e sa-i schimbam, sa le aratam ca totusi noi, comunitatea, avem forta, si ca daca nu ne respecta, se intorc de unde au plecat.
  Credeti ca in democratiile avansate a fost altfel la inceput? Nu, dar s-au cernut valorile pana cand s-a ajuns la stadiul de azi.

 5. Comunitatea noastra e mult prea docila si mult prea dezamagita de oamenii politici.
  Cei tineri nu au curajul, cei batrani nu mai au putere si cei maturi sunt prea dezamagiti de tot ce s-a intamplat dupa 1989, pentru a lua intiativa schimbarilor radicale.
  Intr-un sistem daca nu faci o schimbare radicala, mentalitatea majoritatii si increngaturile (relatii,obligatii,interese etc.) vor sufoca initiativa minoritatii.
  Poate gresesc, dar asa percep eu starea comunitatii noastre.

 6. eu cred ca ar trebui un sistem care sa-ti permita sa-l revoci din functie daca nu-ti convine ce face. patru ani e cam mult sa suporti un animal in fruntea unei comunitati.

  inactivitatea lui ionascu e strigatoare la cer. il vezi ca nu face nimic, si nimeni nu poate face nimic. daca nu el, atunci cine sa ia atitudine?

  cum parlamentul il poate revoca pe presedinte din functie, ar trebuii si cetatenii sa poata revoca alesii din functie. indiferent ce sunt: presedinti de tara, primari, deputati sau senatori. ai nostrii nu au bunul simt sa-si dea demisia cand fac prostii, pt ca facutul prostiilor face parte din fisa postului.

  parerea mea.

  PS: sunt satul sa aleg intre doua rele.

  • ioane,
   dacă tu sau x sau z, din cei care vă întărâtaţi între voi scriind diverse pe forumuri, nu-l suportaţi pe ionaşcu (sau ciupi sau emilian sau marinică, ori alţii care au mai fost încondeiaţi în comentarii pe aici), asta nu înseamnă că poporul are aceleaşi păreri.
   eu pariez că:
   – tot ionaşcu iese primar, dacă mai candidează,
   – tot ciupercă iese preşedinte cji,
   – şi dacă ar avea voie să mai candideze, tot băse ar ieşi preşedinte.

   mă gândesc cu jale la potenţialii contracandidaţi ai lui băse, de exemplu…

 7. Florene, vad ca faci previziuni mai ceva ca mama-omida. Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce Ciupi, Ionascu si Base ar mai prinde un mandat?

 8. Mda…mai cateodata am impresia ca gandesc cu voce tare si sunt auzit. Oferta lipseste pentru ca de cele mai multe ori, si la modul general, se pune monopol pe functiile politice. Cele de conducere evident. Propun ca, la urmatoarele scrutine, sa existe si o rubrica…ALTII…aia s-ar putea sa castige!

 9. Pt. Vlad Curte fratila si Gura Ialomitei

  Are Mark Twain o poveste undeva, foarte frumoasa:

  Cica un mare cercetator in istorie a fost obsedat toata viata sa cerceteze si sa scrie despre toti marii cuceritori ai lumii, marii comandanti de osti, marii eroi, etc. A scris tomuri intregi, a facut paralele, analize, etc., dar a murit fara sa gaseasca raspunsul la intrebarea care l-a urmarit intreaga viata: care dintre ei a fost primul. Ajuns in Rai, curiozitatea lui il face sa ii ceara Sfantului Petru sa-l duca la Alexandru Macedon, la Hannibal, la Cezar, la Attila, Ginghis Han, Richard Inima de Leu, Baiazid, Napolen… discuta cu toti pe rand, este entuziasmat de fiecare, dar… nu reuseste sa-si faca o parere care dintre el ar fi pe primul loc. Si atunci se duce la Dumnezeu sa i-l indice chiar el pe primul. Dumnezeu il cheama pa Sf.Petru, ii sopteste ceva, acesta il ia pe istoric de brat si-l duce intr-o poiana unde un cioban canta din fluier oitelor din jurul sau. Contrariat, eroul nostru il intreaba pe Sf.Petru de ce l-a adus in acel loc, el vroia sa ajunga la cel mai mare comandant de osti din istorie, dar Sfantul ii spuse: “Ciobanul acesta ar fi fost cel mai mare dintre ei daca ar fi condus vreodata o armata!”.

 10. Aiurea…ce zic eu si ce comentati voi…Respectul pt Florin, bazat in primul rand pentru diferenta de varsta dintre noi doi, eu zic ca este si in realitate. Si chiar am dreptate! Mai mult decat atat, cine a comentat mai sus, Nea Bre, probabil esti doar un bugetar care suferi de tine…Domnul Floreanu, pot sa adaug ca stirea postata de tine mai sus este doar un mare Fas…Prognozele politice pentru iunie 2012 indica un alt candidat USL. Nu Ionascu! 100000%. Multumesc pentru aprobare, domnule Director!

 11. Domnule director Floreanu, pot sa adaug inca ceva? Daca tot vad ca deviati cu totii de la subiect, tipic romanesc, spune-mi si mie de ce ai picat pe locul III ca site dupa Independent si Baricada? Oare stirile postate mai sus deja nu mai intereseaza pe nimeni? Ia pune o fantoma de la liceu!

  • fiule, tipic romaneste reactionezi tu….
   hai sa-ti zic un secret: guraialomitei nu a picat, ci a crescut de la 500 la o medie de 600 cititori pe zi, FARA ADITIVI, daca intelegi ce vreau sa-ti spui….
   Ca independent e mai sus, bravo lor, daca au o crestere corecta. despre baricada nush ce replica sa-ti dau, ca nu stiu ce trafic au – acum cateva luni nu stiau nici ei, tu de unde stii?

   “Oare stirile postate mai sus deja nu mai intereseaza pe nimeni?” – aici ai fost cel putin amuzant: consulta ziarul unde cu onor lucrezi (cel de luni) si o sa vezi 2 stiri pe care saptamana trecuta le-ai gasit pe guraialomitei. te pup.

 12. prognozele ,,e“ una, sursa e alta, micule vizionar. şezi blând, sa nu ametesti pana in 2012. si mai citeste inca o data ce scrie george, ca merita. iar discutia cu guraialomitei ti-a priit pana ai sarit peste cal. specific varstei.

 13. tot observ ca “Vlad Curte Fratila” are o problema mare, in primul rand nu prea e in stare sa scrie un articol corect. merge pe ideea ca i se rupe de ce scrie… poate sa arunce cu noroi, poate sa se jigneasca pe oricine, poate sa se traga de sireturi cu oricine… ca deh… “e ziarist si e jmeker”…

  de baricada vorbim de baricada.wordpress.com?
  ce minte trebuie sa ai sa compari un site de caricaturi cu caracter national cu 2 situri de stiri din ialomita (din care unul din ele are si o redactie in spate si un ziar tiparit)?
  si asta cu care e pe primu loc…. mi se pare o lupta de “masculi feroce” care nu au ce sa faca…

 14. Numarul de vizitatori unici poate fi crescut foarte usor “artificial”.
  Sunt si variante “moca” care lasa ceva urme.
  Dar sunt si variante pe bani care nu lasa urme.
  Pot sa duc foarte usor guraialomitei.com de la 605 unici cat a avut ieri la 800, 1000, …

  Nici cei 605 unici cat a avut guraialomitei.com pe 1 martie nu inseamna ca 605 persoane au citit stirile de pe site. Pot sa fie mai multi sau pot sa fie mai putini.
  Sunt care ajung pe site in urma cautarilor pe google sau alte motoare, care nu stau mai mult de 1 secunda pe site.

  Si cu ce ma incalzeste sa vad 100000 de vizitatori unici cand stiu ca defapt doar X% sunt pe bune, restu sunt facatura.
  Acu, cine o folosi, sa fie sanatos. Pe mine unu nu ma pasioneaza.

  Mai sunt si institutiile / firmele / persoanele care in spatele unui IP real au mai multe PC-uri (si indiferent daca intri de la toate tot 1 vizitator unic se considera – restul apar la nr. de vizite / afisari)

  Pe langa asta, stirile de pe guraialomitei.com se pot citi si pe facebook si pe alte situri (ceea ce reduce numarul de vizitatori unici).

 15. bai dar ce aveti voi cu vlad? V-a spus niste adeva
  ruri si va doare? Are cele mai multe aparitii pe saptamana din presa ialomiteana. Si nu e de mult in bransa. Il cunosc si e genul de om care iti spune pe fata ce gandeste si nu te mananca pe la colturi. Mai sacalilor, lasati omul sa vb. E parerea lui

 16. De cat aberatiile care le scrie domnul Vlad in care jigneste sau acuza gratuit pe cineva mai bine lipsa.
  Asta nu se cheama jurnalism.

  CODUL DEONTOLOGIC AL JURNALISTULUI
  ELABORAT DE CONVENTIA ORGANIZATIILOR DE MEDIA

  2.1.1. Jurnalistul este dator sa respecte prezumtia de nevinovatie.
  2.1.2. Jurnalistul este dator sa respecte viata privata a persoanei ….

  2.1.5. Jurnalistul este dator sa nu discrimineze nici o persoana pe motive de rasa, etnie, religie, sex, vârsta, orientare sexuala ori dizabilitati si sa nu instige la ura si violenta atunci când relateaza fapte sau îsi exprima opiniile.

  2.2.3. În chestiunile despre care relateaza, jurnalistul trebuie sa faca eforturi pentru a prezenta punctele de vedere ale tuturor partilor implicate.

  Domnule Vlad Curte Fratila va suna cunosctu aceste lucruri? Sau va doare in cot de ele?

 17. De ce sa ne semnam?
  Ca sa dam motiv domnului Vlad Curte Fratila sa ne jigneasca / acuze gratuit aici sau in paginile ziarului la care lucreaza?
  Cum poti sa respecti pe cineva care prezinta o asa lipsa de carcter?
  Singurii din presa scrisa care au prins cate ceva din ce inseamna sa fii jurnalist sunt cei de la Adevaru.

Lăsați un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.