Referendum la Căzăneşti

0

caaza

La Căzăneşti se încearcă organizarea unui al doilea referendum pentru transformarea oraşului în comună!
Consiliul Local a adoptat săptămâna aceasta o hotărâre pentru a se supune din nou la vot schimbarea rangului comunităţii.
Până la chemarea la urne a localnicilor în vederea pronunţării asupra revenirii oraşului la statutul de comună, Instituţia Prefectului se va pronunţa asupra legalităţii hotărârii locale.
Prefectul Gigi Petre a declarat pentru Radio Campus că deocamdată s-a constatat că de pe hotărâre lipseşte viza secretarului Primăriei:
audio Gigi PETRE
De la data comunicării, Instituţia Prefectului are termen 5 zile pentru analizarea şi pronunţarea asupra legalităţii hotărârii Consiliului Local Căzăneşti privind organizarea unui al doilea referendum. Principalul argument al iniţiatorilor ţine de valoarea taxelor plătite, care sunt mai mari la oraş decât la sat.
Clementina Tudor, www.radiocampus.ro

Lăsați un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.