Şah cu ochii minţii

0
Asociaţia nevăzătorilor din Slobozia şi Direcţia Judeţeană pentru Sport au organizat ieri o competiţie de şah la care s-au înscris competitori din toată ţara.
Rostul competiţiei, spune preşedintele Asociaţiei nevăzătorilor din Bucureşti, Costel TOMINA, este de socializare.
Cel mai experimentat jucător s-a dovedit profesorul pentru nevăzători, Achim Drăghiţă, care practică sportul minţii de la 12 ani. Şahul pentru nevăzători a fost introdus prima dată în România, la Cluj în 1948. Pe locul doi la competiţia de şah s-a clasat colegul nostru, Ionuţ Văgăonescu. Locul trei pe podium a fost ocupat de Gheorghe Stanciu din Amara.
Campionul României la şah pentru nevăzători este Dacian Pribeanu din Vâlcea, care la campionatul mondial s-a clasat pe locul 36.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.