Unirea Slobozia: egal cu spectacol

1

fotbal-13Unirea Slobozia a ratat sâmbătă şansa de a se apropia la cinci puncte de liderul primei serii a ligii secunde de fotbal, Rapid Bucureşti, după ce sâmbătă a remizat 2-2, în deplasare cu Gloria Buzău.
Fotbaliştii lui Adrian Mihalcea au condus ostilităţile în debutul partidei când Nanu a dat semnalul ofensiv cu un şut din marginea careului peste poarta apărată de Stoicescu. Veteranul Unirii n-a mai ratat ţinta în minutul 28 cînd, servit excelent de Toma, a înscris pentru 0-1. Buzoienii au egalat în minutul 46 prin Verdeş, iar peste doar patru minute, Liviu Mihai a adus din nou Unirea în avantaj cu un lob de senzaţie.
Rezultatul final a fost consemnat pe tabelă în minutul 58 când Bobi Verdeş, transferat în vară de la Severin, a transformat un penalty acordat de centralul Florin Macovei. Lovitura de pedeapsă a fost consecinţa firească a unui fault pe care atacantul Gloriei l-a suportat în careu de la Leonida Dobre. Şi ca şi cum rezultatul de pe tabelă nu era suficient, Unirea a jucat ultimele 25 de minute cu un om în minus după eliminarea lui Roşu pentru fault la Burlacu.
În urma egalului din etapa a opta, Unirea ocupă locul al cincilea în clasament cu zece puncte acumulate şi urmează să joace sâmbătă cu începere de la ora 11 pe teren propriu contra Rapidului lui Viorel Moldovan.