Fotbal, Liga a III-a, etapa a XIII-A – UNIREA SLOBOZIA PIERDE DIN…VITEZA

0

Unirea Slobozia, una dintre pretendentele la promovarea in Liga a II-a, remizeaza pe propriul teren cu revelatia seriei a II-a, Sageata Stejaru, si pierde ceva din … viteza cursei! Rapidul II Bucuresti este si ea invinsa la Eforie si incepe sa … deraieze. Continua cursa, oarecum solitara, Steaua II Bucuresti, dar vine din urma si Dunarea Calarasi.
Unirea Slobozia a inceput bine meciul, a reusit deschiderea scorului prin Mihalcescu, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri executata excelent. Apoi, Unirea s-a cam stins. Oaspetii au egalat in minutul 70 prin sicu (lovitura libera de la circa 20 metri, respinsa de portarul nostru Gheorghe in bara, balonul revine in teren si este impins in plasa) si aveau sa preia conducerea zece minute mai tarziu, prin acelasi jucator, intr-o faza in care fundasii nostri au fost simpli spectatori. Egalarea avea sa vina in ultimul minut regulamentar de joc, tot dintr-o faza fixa, executata de Toma Constantin.
Profesorul Marian Catana a utilizat formatia: Gheorghe, Cotea, Toma Valentin, Soare, Bolocan, Tudor, Cristea, Ivan, Mihalcescu, Chitu, Panait (George, Toma Constantin).
Vineri, Unirea Slobozia va evolua in deplasare, la Inter Gaz Bucuresti.
Celelalte rezultate inregistrate:
• CS Ovidiu – Farul II Constanta 1-1 (au marcat Stere ’60, respectiv Florea 52)
• CS Eforie – Rapid II 3-0 (Chelariu 10, Bejan 49, Potoasca 52).
• Dunarea Calarasi – Inter Gaz Bucuresti 5-2 (Condei 28, 33 din penalti, Buca 39, Gurguiatu 69, respectiv Novac 46, Mihai 50).
• Unirea Slobozia – Sageata Stejaru 2-2 (Mihalcescu 19, Toma Constantin 90, respectiv sicu 70 si 80).
• Steaua II – CSM Medgidia 4-1 (Stratila 29, Pedriel 43, 63, 82, respectiv Dodan 75).
• Rocar Bucuresti – Portul Constanta 5-0 (Duru 25, Badea 47, Antal 56, Dochiu 66, Matei 87).
• Poli Galati – CF Braila 2-1 (Zain 50, Racovita 70, respectiv Rotaru 65).
• Insuratei – Callatis Mangalia 1-1 (Bandarica 71, respectiv Marciuc 90).