Fotbal Liga I, etapa a XIV-a – Unirea Urziceni, lider pentru o zi

0

DERBY-UL BUCURESTEAN RAPID –STEAUA S-A TERMINAT NEDECIS * AU BENEFICIAT ’’CAINII’’, CARE MENTIN O CONFORTABILA DISTANTA DUPA VICTORIA DE LA TIMISOARA * DAR UNIREA URZICENI STA IN ’’COASTA’’, IAR CRAIOVA VINE PUTERNIC DIN URMA.

Cam aceasta este radiografia etapei cu numarul 14 a primei ligi. Dinamo castiga lejer la Timisoara, unde nu a mai pierdut de cam 12 ani, Rapidul si Steaua se ’’bat’’ cap in cap, avantaj pentru dinamovisti, Timisoara, lider de drept pana in aceasta etapa cedeaza teren, Clujul nu prea reuseste mare lucru . Doar Urziceniul, echipa linistita si disciplinata a ialomitenilor, isi vede linistita de treaba, si se mentine pe locul secund al clasamentului.
UNIREA URZICENI – OTELUL 3-1
Unirea Urziceni a intalnit, vineri 7 noiembrie, formatia Otelul Galati. Meciul de pe stadionul “Tineretului” din Urziceni a contat pentru etapa cu numarul 14 in Liga I. Cele doua formatii nu au jucat nimic pana in minutul 17 al intalnirii, atunci cand Bogdan Mara a fost foarte aproape de a deschide scorul. In minutul 31, dupa o degringolada in careul oaspetilor, Tibi Balan trimite putin peste poarta aparata de bulgarul Kolev. Pana la pauza nu am mai avut parte de fotbal, cele doua echipe nemaijucand absolut nimic.
Cea de-a doua repriza a fost una cu totul si cu totul diferita fata de prima. In minutul 51, “bomba explodeaza” la Urziceni. Pena, de la oaspeti, reuseste deschiderea de scor dupa o centrare a lui Iorga venita de pe partea dreapta. Bucuria galatenilor nu a durat insa decat trei minute, Paduretu egaland situatia pe tabela de marcaj dupa un sut la coltul lung. Otelul se pierde cu firea si Tiberiu Balan face repede 2-1; Bordeanu centreaza in fata portii iar Balan il executa pe Kolev printr-o frumoasa lovitura de cap. Mara rateaza desprinderea in minutul 60. Ialomitenii duc totusi scorul la 3-1, si asta cu sapte minute inainte de fluierul final: Unirea beneficiaza de o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Danalache inscrie printr-o lovitura de cap.
Componenta echipelor
Unirea Urziceni: Arlauskis, Bordeanu, Fernandes, Galamaz, Nicu, Apostol, Paduretu, T. Balan(Frunza), Todoran (Gomes), Mara (Burns), Danalache.
Otelul Galati: Kolev, Carja (Cojoc), Costin, Bourceanu, Jelev, Viglianti, Iorga, Salagean, Tanasa (Nikolic), Vitaic, Pena (Tismanaru).
Etapa care vine Unirea poate urca pe prima pozitie a clasamentului, fara sa mai fie detronata de Dinamo, deoarece cele doua formatii au meci direct.