Suparat, suparat sunt Doamne, iara suparat ! CFR Cluj – Unirea Urziceni 1-0

0

Vineri, Unirea Urziceni s-a deplasat in “Gruia” pentru confruntarea cu campioana CFR Cluj! Dupa o etapa, precedanta, in care Unirea s-a impus cu scorul de 1-0 in fata Farului Constanta iar CFR a clacat la Timisoara, scor 1-2, meciul se anunta unul destul de spectaculos. In minutul 12 al partidei, omul de nationala al lui Trombetta, Gabi Muresan trimite cu capul peste poarta lui Arlauskis in urma unei lovituri de colt. Minutul 30 putea fi unul cu noroc pentru trupa antrenata de Dan Petrescu. Oaspetii beneficiaza de o lovitura libera, Stancioiu balbaie o minge iar Cadu respinge de pe linia portii, mingea ajunge la George Galamaz, acesta reia cu capul, dar de aceasta data Stancioiu intervine providential. Trei minute mai tarziu clujenii replica taios prin Peralta, care suteaza plasat, dupa o frumoasa combinatie, dar retine Arlauskis. Cu patru minute inainte de finele primei reprize, omul care a reusit sa marcheze mai multe goluri in Champions League decat in Liga I, Culio, suteaza razant cu transversala in urma unei lovituri libere de la circa 17 metri. La doua minute de la reluarea celui de-al doilea mitan Eugen Trica trimite mingea din careu in bara transversala a ialomitenilor. Cinci minute mai tarziu acelasi Trica il pune la incercare pe Arlauskis, de aceasta data printr-un sut de la 22 de metri, portarul Urziceniului respingand cu greu. La faza imediat urmatoare Y. Kone deschide scorul printr-un sut puternic din careu dupa o preluare pe piept. Spre finalul partidei Unirea a inceput sa atace in valuri, dar scorul a ramas cel stabilit de catre ivorian in minutul 52.
La finalul partidei, Dan Petrescu s-a declarat extrem de nemultumit de prestatia jucatorilor sai, dar totodata se scuza ca a intalnit cea mai buna echipa din Romania: “Sunt foarte dezamagit si suparat! Sunt dezamagit de mine si de echipa. Ma asteptam la mai mult de la acest meci, mai ales ca nu am bagat autobaza in poarta, am ratat cateva oportunitati de a marca. Am primit gol printr-o greseala personala. Am jucat cu cea mai buna echipa din Romania, care are si cel mai bun lot!”
Cele doua formatii au avut urmatoarea alcatuire:
CFR Cluj: Stancioiu, Tony, Cadu, Sousa, Pereira, Muresan, Peralta, Culio(Oberman), Trica, Dubarbier(E. Kone), Didi(Y. Kone).
Unirea Urziceni: Arlauskis, Nicu, Galamaz, Bruno, Bordeanu, Gomes, Paduretu, Mara(Frunza), Apostol(Brandan), Onofras(Rusescu), Bilasco.
Partida a fost condusa la centru de catre Cristian Balaj din Baia Mare, ajutat la cele doua tuse de catre Ionel Popa din Pascani si Cornel Fecioru din Bucuresti.