Unirea Urziceni in fata returului

0

Se apropie, cu pasi mari, reinceperea campionatului primii ligi fotbalistice romanesti. Competitie in care este angrenata si formatia ialomiteana Unirea Urziceni, cea mai placuta surpriza a competitiei, locul secund dupa liderul Dinamo, la numai un punct diferenta, dar cu un golaveraj superior (28-14, fata de 25-13). Va fi usor? Va fi greu? Sigur nu va fi usor, returul fiind unul de foc. In plus, Unirea Urziceni este singura formatie din Liga care nu a adus nici un jucator nou, mai mult, despartindu-se de cateva piese, una chiar de baza, este vorba de Mara, transferat la CFR Cluj. Au mai plecat Neagoe (contract reziliat), Balan (la Sportul Studentesc), Zakula (Hajduk Kula, Croatia) si Aldea (la Drobeta Tn. Severin). Asadar, din lot fac parte numai jucatori care au evoluat la Urziceni si pe parcursul turului, dar suporterii au incredere in profesionalismul antrenorului Dan Petrescu, in daruirea si seriozitatea de care au dat dovada acesti jucatori in toate competitiile. Chiar daca titlul este deocamdata un vis, concurenta fiind foarte puternica, Unirea va lupta din rasputeri sa-si atinga obiectivul, adica participarea intr-o cupa europeana. In prima etapa a returului Unirea Urziceni va evolua in fata propriilor suporteri, sambata, 28 februarie, orele 20,30, cand vor intalni pe FC Brasov, partida ce va fi televizata pe GSP TV.
Miercuri, saptamana trecuta, Unirea s-a impus intr-un amical cu echipa de Liga II-a, Petrolul Ploiesti, cu 3-0, goluri marcate de Raul Rusescu, Cristian Danalache si George Galamaz.
In ultima partida de verificare Unirea Urziceni a intalnit pe Drobeta Tn. Severin, formatie care evolueaza in Liga a II-a, pe care a invins-o cu 6-0. Au marcat Rusescu minutul 18, Danalache minutele 21, 43 si 87, Paduretu minutul 48 din penalty, Radoi minutul 67. Dan Petrescu a inceput partida cu urmatorii jucatori: Arlauskis, S. Radoi, Galamaz, Fernandes, Bordeanu, Paduretu, Burns, Apostol, Frunza, Rusescu, Danalache. Dupa pauza au intrat si ceilalti componenti ai lotului, cu exceptia celor cu probleme medicale (Onofras, Stan, Matei, Amusan, Balint).