Bye, bye, love – bye, bye, happiness…

2
Unirea Urziceni şi-a compromis aproape total şansele de promovare în grupele Europa League, după ce aseară a pierdut la scor meciul din deplasare cu Hajduk Split. Rezultatul final, 4-1 pentru gazde, combinat cu problemele financiare ale echipei din Urziceni, face din meciul retur doar un antrenament cu public.
Aseară, Unirea a început bine partida de la Split, iar jocul excelent din prima parte s-a concretizat în minutul 34, când Sorin Frunză a ridiculizat patru adversari şi a şutat fără speranţă pentru portarul croaţilor. Iluziile s-au spulberat în doar cinci minute, după ce croaţii au egalat, profitând de o gravă eroare a defensivei ialomiţenilor. După pauză, Unirea s-a prăbuşit şi gazdele, ajutate şi de cel mai slab meci făcut de Galamaz în întreaga sa carieră, au mai înscris de trei ori, asigurându-şi practic prezenţa în faza grupelor Ligii Europa.
Meciul retur este programat joia viitoare, pe stadionul “Steaua” din Bucureşti.